Művészet és kritika
Az Esztétika - Mi végre? konferenciasorozat az Eötvös Loránd Tudományegyetem Művészetelméleti és Médiakutatási Intézete esztétika szakos mesterképzéses és doktorandusz hallgatóinak kezdeményezéséből született. Az immár hagyománynak örvendő eszmecseréken az esztétikáról és a művészetről gondolkodunk - miként beszélhetünk egy műalkotásról, miben állnak az esztétikai tapasztalat sajátosságai, s hogyan ragadható meg mindez tudományos igénnyel? 2016. májusában a művészet és a kritika relációja került megvitatásra.
A kritika fogalmát széles értelemben vesszük: a Schlegel-fivérek nyomán "alkalmazottan", és "önmagáért valóan" is. Művészetbölcseletként, társadalom- és ízlésítéletként, műalkotásként. Vagy, Croce kifejezésével a művészet "inverzeként", ekhóként, amely a művet legitimálhatja, elvetheti, "kisemmizheti" vagy elő is állíthatja.
Meddig terjed a kritika befolyása? Mondhatjuk-e, mint Gentile, hogy a műalkotás aktuális léte a kritikában van? S van-e olyan kánon-, vagy elméletképző ereje, hogy a művészet történetét a stílusok kritikájaként, s a stílusokat egymás bírálataként írhassuk le?
http://emvkonferencia.blog.hu/
*
A Laokoón a konferencián elhangzott előadások egy részét bővített, szerkesztett változatban közli.
TARTALOM
Cseh Dávid Sándor:
My Lonesome Cowboy -
Murakami Takashi művészete mint a kortárs otaku
szubkultúra kritikája
Horváth Péter:
Horváth Márk - Lovász Ádám:
Az absztrakció kiemelkedése - A digitalizáció anti-esztétikája
Kintli Borbála:
Kőszeghy László:
A Hős és az Úriember - Baltasar Gracián és Lord Shaftesbury ízléselmélete
László Laura:
Belemerülni a tavakba - a geokritikai módszerről
Major Réka:
Elfolyt rúzs és
hámló bőr -
Az öregedő nő mítosza A. S. Byatt és Jonathan Swift
találkozásában
Takács Dániel:
Esszé, forma, kritikus - a fiatal Lukács György esszéi